Jaunumi Padoms
Lapsenes sēž uz pelēkas krāsas pūžņa. Blakus teksts - uzmanību! VUGD neveic dzēlējkukaiņu apkarošanu!

Saglabājoties labvēlīgajiem laikapstākļiem, arī šogad cītīgi rosās dzēlējkukaiņi, kuri nereti izvēlas veidot savus pūžņus cilvēka dzīvojamo telpu tuvumā. Arvien biežāk uz Vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 tiek saņemti iedzīvotāju zvani ar lūgumu palīdzēt atbrīvoties no dzēlējkukaiņu izveidotajiem pūžņiem.

Atgādinām – Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests neveic insektu, grauzēju un citu kaitēkļu iznīcināšanu.

Konstatējot iršu, lapseņu vai citu kaitēkļu klātbūtni savā dzīvesvietā vai īpašumā, iedzīvotājam ir jāvēršas pie komersanta, kurš palīdzēs atrisināt šo problēmu. Informāciju par šiem pakalpojumu sniedzējiem var iegūt uzziņu dienestos un portālos.

Ja iedzīvotājs uzskata, ka pastāv risks tikt sadzeltam, tad:

  • nevajag dzēlējkukaiņus speciāli provocēt;
  • vajag ierobežot dzēlējkukaiņu piekļuvi dzīvojamām telpām (aizvērt logus, durvis);
  • vajag ierobežot pārvietošanos un atrašanos dzēlējkukaiņu pūžņu tuvumā.

Pārsvarā cilvēkiem dzēliens izraisa tādas alerģiskās reakcijas kā tūska, apsārtums, nieze, tomēr atsevišķos gadījumos indīgo dzēlējkukaiņu dzēlieni var izraisīt dzīvībai bīstamu alerģisku reakciju, piemēram, anafilaktisko šoku. Par smagu alerģisku reakciju liecina:

  • aizdusa, smakšana vai apgrūtināta elpošana;
  • auksti sviedri, samaņas traucējumi, reiboņi, neskaidra galva;
  • pēkšņas sāpes krūtīs, sirdsdarbības paātrināšanās;
  • slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā;
  • ja pietūkums strauji veidojas ne tikai dzēliena vietā, bet tūska sākas arī uz sejas, kakla, rokām, mutē, rīklē, elpošanas ceļos.

Ja pēc dzēlējkukaiņu dzēliena veidojas smaga alerģiska reakcija, kas apdraud cilvēka dzīvību, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113 vai 112.

Aicinām ņemt vērā, ka dzēlējkukaiņu pūžņi var atrasties dažādās vietās, piemēram, koku dobumos, ēkās, kokos, krūmos, zālē u.tml.

Vēršam uzmanību uz to, ka par īpašumu ir jārūpējas mājas īpašniekam vai apsaimniekotājam. Pavasarī jāseko, lai iepriekšējā dzēlējkukaiņu apmešanās vietā netiktu izveidots jauns pūznis. Vēlu rudenī, kad irši un lapsenes ir ziemas guļā, to pūžņus ir iespējams likvidēt.

Ilustarīvais attēls no CanvaPro