Ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbos ugunsdzēsēji glābēji lieto specifiskam darbam paredzēto aizsargapģērbu un individuālus aizsardzības līdzekļus. Ugunsdzēsēja glābēja aizsargapģērba komplektācijā ietilpst:

  • speciālais aizsargtērps,
  • aizsargzābaki,
  • aizsargcimdi un ķivere ar pasegu.

Ugunsdzēsēja glābēja speciālais aizsargtērps aizsargā no augstas vai zemas temperatūras, tas īslaicīgi var izturēt tiešas liesmas iedarbību (dažas sekundes).

Mūsdienīgam ugunsdzēsēja glābēja aizsargtērpam jāspēj pasargāt ugunsdzēsēju glābēju no bīstamo faktoru kaitīgās iedarbības, bet tajā pat laikā jābūt pietiekami vieglam un jānodrošina ugunsdzēsēja glābēja ķermenim labu ventilāciju. Aizsargtērpi ievērojami samazina dažādu cilvēka veselībai un dzīvībai bīstamo faktoru iedarbību uz ugunsdzēsēju glābēju, tomēr tie nenodrošina absolūtu aizsardzību pret visiem bīstamajiem faktoriem, tāpēc ugunsdzēsēja glābēja darbs jebkurā gadījumā ir riskants.

Ugunsdzēsēju glābēju aizsargzābaku zolēs un purngalā iestrādāti metāliski aizsargelementi. Aizsargzābaki ir mitrumizturīgi, noturīgi pret naftas produktu iedarbību un tajos zināmu laiku var strādāt, atrodoties arī uz sakarsētas virsmas.

Ugunsdzēsēju glābēju aizsargcimdu pamatā ir vairāki slāņi: viens nodrošina aizsardzību pret mehānisku iedarbību, otrs – pret temperatūru, savukārt trešais nodrošina mikroklimatu.

Aizsargķivere pasargā galvu no dažādiem krītošiem priekšmetiem, ūdens un temperatūras iedarbības. Aizsargķiverei ir nolaižams aizsargstikls, kas pasargā ugunsdzēsēja glābēja seju no šķembām, lauskām un siltuma starojuma.

Darbam ar bīstamām vielām paredzēti speciālie ķīmiskie aizsargtērpi.

Darbam elpošanai nepiemērotā vidē ugunsdzēsēji glābēji izmanto saspiesta gaisa elpošanas aparātus ar sejas maskām, kas pilnīgi norobežo cilvēka elpošanas orgānus no apkārtējās vides. Parasti šāds aparāts nodrošina ugunsdzēsējam glābējam gaisa rezervi elpošanai nepiemērotā vidē aptuveni 30 minūtes.

Uzzini vairāk arī par: