Jaunumi Preses relīzes
Zālē stāv ugunsdzēsēju glābēju automašīna

Turpinot papildināt nepieciešamo specializēto transportlīdzekļu klāstu ar jaunām automašīnām, šodien Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Latgales reģiona brigādes Daugavpils 2.daļas Ilūkstes postenis saņēma specializēto transportlīdzekli Mercedes Benz UNIMOG (4x4). Šis ir pirmais no 30 šāda veida specializētajiem transportlīdzekļiem, kas tiks piegādāti šī gada laikā un ir īpaši piemēroti lauku apvidiem.

VUGD priekšnieka vietnieks pulkvedis Mārtiņš Baltmanis atzīst, ka ir gandarīts, ka tika piešķirts valsts finansējums specializēto ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu iegādei 15.3 miljonu eiro apmērā. Šobrīd varam redzēt jau pirmos no tiem, papildinot VUGD autoparku ar tik nepieciešamajiem jauniem, mūsdienu prasībām atbilstošiem specializētajiem transportlīdzekļiem. Baltmanis uzsver, lai arī turpmāk mērķtiecīgi atjaunotu un modernizētu esošo specializēto transportlīdzekļu autoparku, kas akūti nepieciešami dienesta pamatfunkciju izpildei un reaģēšanas spēju saglabāšanai, arī turpmāk šim mērķiem ir nepieciešams papildu finansējums, lai gadā iegādātos 36 jaunus speciālos transportlīdzekļus.

VUGD darbības specifika nosaka, ka pakalpojuma pieejamību un kvalitāti būtiski ietekmē dienestam pieejamais tehniskais nodrošinājums, tā kvalitāte un efektivitāte. Ar nepietiekamu transportlīdzekļu skaitu un novecojušām automašīnām nav iespējams nodrošināt normālu darbu notikuma vietā.

Lielākā problēma dienestā šobrīd ir nepietiekamais autocisternu skaits. Turklāt 40% no autocisternām ir ekspluatācijā vairāk nekā 20 gadus, kaut gan normatīvos noteiktais lietderīgās lietošanas laiks kravas automobiļiem ir 10 gadi. Tas nozīmē, ka biežāk jāveic remontus, turklāt VUGD rīcībā joprojām ir padomju laiku tehnika, kuru degvielas patēriņš, salīdzinājumā ar jaunu, mūsdienu prasībām atbilstošu ugunsdzēsības un glābšanas automobili (aprīkotu ar dīzeļdzinēju), ir lielāks. Papildus iepriekš minētajam, piemēram, ZIL markas automobiļu nodalījumos, to gabarītu dēļ, nevar izvietot mūsdienu glābšanas instrumentus, kas īpaši ir vajadzīgi, veicot glābšanas darbus pēc ceļu satiksmes negadījumiem.

Nenoliedzami, ka VUGD specializētie transportlīdzekļi ir viens no atpazīstamākajiem dienesta simboliem. Dienestam attīstoties, ir nepieciešams mainīt arī transportlīdzekļu vizuālo identitāti, kas būtu moderna, pamanāma un mūsdienu drošības prasībām atbilstoša. Tādēļ pērn tika izstrādāts jauns operatīvo transportlīdzekļu krāsojuma un aprīkojuma standarts, kas nosaka arī VUGD operatīvo transportlīdzekļu vizuālo noformējumu – jauno krāsu salikumu, uzrakstus un simbolus.

Šogad plānots saņemt arī 11 IVECO autocisternas, kas piemērotas struktūrvienībām pilsētās, kā arī vēl 29 paaugstinātas caurgājamības autocisternas  Mercedes Benz Unimog 4x4, kuras lielākoties tiks dislocētas teritoriālo struktūrvienību posteņos. 2022.gadā speciālo ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu iegādei no valsts budžeta līdzekļiem piešķirts finansējums 15 352 183 eiro apmērā.