Jaunumi Preses relīzes

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 12.augusta plkst. 6.30 līdz 15.augusta plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma 190 izsaukumus – 83 uz ugunsgrēku dzēšanu, tai skaitā trīs uz meža ugunsgrēkiem, 72 uz glābšanas darbiem, bet 35 izsaukumi bija maldinājumi.

Šonakt plkst. 2.15 saņemts izsaukums uz Viktorijas ielu Jūrmalā, kur deg dzīvojamā mājā. Notikuma vietā ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka ar atklātu liesmu deg vienstāvu dzīvojamā māja, terase, garāža un vieglā automašīna. Kopējā degšanas platība bija 112m2. Pirms VUGD ierašanās no ēkas evakuējās četri cilvēki. Plkst. 6.20 šis paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks likvidēts.

Plkst. 21.02 VUGD saņēma izsaukumu uz Druvu ielu Jūrmalā, kur ugunsgrēks izcēlies divstāvu dzīvojamā mājā. Notikuma vietā konstatēts, ka deg dzīvojamās mājas pirmais un otrais stāvs 120m2 platībā. Pirms VUGD ierašanās no ēkas evakuējās pieci cilvēki un plkst. 1.18 šis paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks likvidēts.

Sestdien plkst. 21.21 ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz Ikšķili, kur vienstāvu dzīvojamai mājai dega pirmais stāvs uz jumts 80m2 platībā. Ugunsgrēkā cieta viens cilvēks, kurš nodots Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem. Plkst. 22.57 ugunsgrēks likvidēts.

Plkst. 12.35 ugunsdzēsēji glābēji saņēma izsaukumu uz Dienvidkurzemes novada Medzes pagastu, kur ugunsgrēks izcēlies dzīvojamā mājā. Notikuma vietā konstatēts, ka deg divstāvu dzīvojamā māja 120m2 platībā. Plkst. 18.58 ugunsgrēks likvidēts.

Piektdien plkst. 16.29 ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz Jāņa Čakstes ielu Dobelē, kur piecstāvu dzīvojamā mājā jūtams sadūmojums. Notikuma vietā konstatēts, ka trešā stāva dzīvoklī deg bez uzraudzības atstāts piededzis ēdiens 0,1m2 platībā. Izmantojot izbīdāmās kāpnes, ugunsdzēsēji glābēji iekļuva dzīvoklī un no piedūmotās telpas izglāba cilvēku, kuru nodeva NMPD mediķiem. Ugunsdzēsēji glābēji izvēdināja telpas un plkst. 17.18 darbu notikuma vietā pabeidza. Dzīvoklī dūmu detektors uzstādīts nebija.

Piektdien īsi pirms plkst. 22.00 ugunsdzēsēji glābēji steidzās uz Jēkabpils novada Kalna pagastu, kur noticis ceļu satiksmes negadījums. Notikuma vietā konstatēts, ka notikusi vieglās automašīnas un traktora sadursme. Ugunsdzēsēji glābēji, izmantojot hidrauliskos instrumentus, atbrīvoja cilvēku, kurš atradās vieglajā automašīnā un nodeva NMPD mediķiem, kuri konstatēja cilvēka nāvi. Tika sakārota ceļa braucamā daļa un neilgi pēc pusnakts darbu notikuma vietā pabeidza.

Svētdien plkst. 17.24 ugunsdzēsēji  glābēji saņēma izsaukumu uz Salas pagasta Kūdru, kur noticis ceļu satiksmes negadījums. Notikusi vieglās automašīnas un autobusa sadursme. Ugunsdzēsēji glābēji izcēla vienu cilvēku no vieglās automašīnas nodeva NMPD mediķiem.  Automašīnām atvienotas akumulatoru klemmes, sakārota ceļa braucamā daļa un plkst. 18.52 darbu notikuma vietā pabeidza.

Vēl piektdien ugunsdzēsēji glābēji Ventspils novada Usmas pagastā no ezera izcēla bojāgājušu cilvēku, bet sestdien Hipokrāta ielā Rīgā no ūdenstilpes ugunsdzēsēji glābēji izcēla bojāgājušo. Abos gadījumos cilvēki nodoti Valsts policijas darbiniekiem.

Latvijā aktīvi notiek ražas novākšana, līdz ar to pieaug izsaukumu skaits, kuros deg labības rugāji, siena ruļļi, lauksaimniecības tehnika utt. piektdien Rēzeknes novada Ozolaines pagastā dega kombains 1m2 platībā, Tukuma novada Pūres pagastā dega siena prese un salmi 109m2 platībā, Limbažu novada Umurgas pagastā graudu žāvēšanas kamerā dega  graudi un graudu pelavas 25m2 platībā, Jelgavas novada Platones pagastā dega labības rugāji 20m2 platībā, Kuldīgas novada Kurmāles pagastā dega rugāju lauks un vieglā automašīna 800m2 platībā, bet Valmieras novada Sēļu pagastā dega labības rugāji 3 hektāru platībā un elektrības stabs 1,5m2 platībā, sestdien Ogres novada Taurupes pagastā traktora piekabē dega siena ruļļi 25m2 platībā, Smiltenes novada Variņu pagastā dega labības rugāji 400m2 platībā, Tukuma novada Kandavas pagastā dega kombains 10m2 platībā, Kuldīgas novada Alsungas pagastā dega rugāju lauks 400m2 platībā, Dienvidkurzemes novada Vaiņodes pagastā traktora piekabē dega siena ruļļi 21m2 platībā, Siguldas novada Allažu pagastā dega labības lauks 60m2 platībā, Bauskas novada Īslīces pagastā dega labības rugāji 200m2 platībā,  Jēkabpils novada Salas pagastā dega kombains 6m2 platībā, bet svētdien Dienvidkurzemes novada Vaiņodes pagastā dega siens vālos 3m2 platībā un vēl vienā gadījumā dega labības novākšanas kombains 0,5m2 platībā, Tukuma novada Matkules pagastā dega labības rugāji 1500m2 platībā, Balvu novada Briežuciema pagastā dega kombains un labības rugāji 115m2, Ventspils novada Jūrkalnes pagastā dega labības rugāji 200m2 platībā, Augšdaugavas novada Prodes pagastā dega siena ruļļi, bet Bauskas novada Brunavas pagastā labības rugāji dega divu hektāru platībā. 

Ugunsgrēku skaitu un to postošās sekas iespējams mazināt, ievērojot piesardzību, apzinoties iespējamos riskus un tos savlaicīgi novēršot, piemēram, lauksaimniecības traktortehnikas aizdegšanos novērsīs regulāra rotējošo detaļu un mezglu vārpstu attīrīšana no degtspējīgiem materiāliem. Transportlīdzekļu dzinēju izplūdes caurules ir arī jāaprīko ar dzirksteļu slāpētājiem un jāuzrauga, lai dzinēja kolektora un izplūdes caurules savienojuma starplikās nebūtu plīsumu un bojājumu. Šādā veidā tiek novērsta iespēja, ka dzirksteles iekļūst sausajos salmos, sienā, graudos utt. un tos aizdedzina. Degoši labības un rugāju lauki ir tikpat bīstami kā kūlas ugunsgrēki, jo tajos var ciest un iet bojā cilvēki, kā arī liesmas var pārmesties uz automašīnām un ēkām, tāpēc ir svarīgi ievērot piesardzību, lai novērstu šādu ugunsgrēku izcelšanos.

VUGD atgādina, ka aizdegoties lauksaimniecības tehnikai, vispirms tajā esošajiem cilvēkiem ir jāevakuējas, jāzvana uz tālruņa numuru 112 un tikai tad, izvērtējot iespējamo apdraudējumu savai veselībai, var uzsākt ugunsgrēka dzēšanu ar ugunsdzēsības aparātu.