2010.gada maijā apbalvotie

 

Pirmo reizi tika pasniegta jaunizveidotā Iekšlietu ministrijas apbalvojuma zīme "Par pašaizliedzību". Ar to apbalvoja:

1. kaprāli Oļegu Ižiku, Rīgas reģiona pārvaldes 1.daļas ugunsdzēsēju glābēju.

2009.gada 25.decembrī Rīgā, Ģertrūdes ielā dega 4-stāvu dzīvojamā ēka. Pēc informācijas mājā atradās cilvēki. Kaprālis Oļegs Ižiks pa ugunsdzēsēju kāpnēm iekļuva trešā stāva dzīvoklī un veicot pārbaudi, atrada uz grīdas bezsamaņā guļošas sievietes. Vienai no cietušajām viņš uzlika elpošanas masku un iznesa no degošās ēkas. Otru sievieti no mājas iznesa piesteigušies kolēģi. Pateicoties Oļega un viņa kolēģu profesionālai rīcībai tika izglābtas divas dzīvības.

2009. gada 7.novembrī Rīgā, Jēkabpils ielā dega trīsstāvu ēka. Tā kā kāpņu telpu jau bija pārņēmusi uguns, mājā esoši cilvēki bija jāglābj pa logiem. Vispirms tika izglābts vīrietis, kurš pateica, ka mansarda stāvā atrodas sieviete. Oļegs Ižiks vēlreiz devās degošajā mājā un atrada jau bezsamaņā gulošo sievieti. Oļegs aiznesa viņu līdz autopacēlāja grozam un nogādāja mediķu rokās.

2. kaprāli Arni Mucinieku, Rīgas reģiona pārvaldes 1.daļas ugunsdzēsēju glābēju.

Šajā pašā ugunsgrēkā Jēkabpils ielā, Arnis kopā ar kolēģiem, rīkojoties saskaņoti un ātri, Arnis darīja visu iespējamo, lai palīdzētu briesmās nonākušajiem cilvēkiem. Šajā ugunsgrēkā viņš ar kolēģiem izglāba astoņus cilvēkus, tai skaitā trīs bērnus.

3. kaprāli Arturu Kasparenko, Kuldīgas daļas Skrundas posteņa vada komandiera vietnieku

2011.gada 17.janvāra agrā rītā kāda Skrundas daudzdzīvokļu nama iedzīvotājus pamodināja asa dūmu smaka. Pirmajā stāvā esošajā veikalā bija noticis elektrības īssavienojums. Ēka ātri piepildījās ar dūmiem. Kad kaprāļa Artura Kasparenko apakšvienība ieradās notikuma vietā, viņš ātri aptvēra kritisko situāciju, un ar ļoti ierobežotiem resursiem organizēja cilvēku glābšanu.

4. seržantu Gati Stibu, Kuldīgas daļas Skrundas posteņa vada komandiera vietnieku

Tajā pašā ugunsgrēkā seržants Gatis Stiba izglāba divus bērnus - četrus gadus vecu meitenīti un četrus mēnešu vecu puisīti. Gatis nebūdams dežūrā, bet atrazdamies tuvumā, neminstinoties devās palīgā nelaimē nokļuvušajiem. Viņš piedalījās gan cilvēku glābšanā, gan ugunsgrēka dzēšanā.

16 cilvēki šodien var pateikties Arturam, Gatim un viņu kolēģiem par savām izglābtajām dzīvībām.

IeM apbalvojuma zīmi "Par pašaizliedzību" saņēma divi Latvijas iedzīvotāji - Modris Staņislavskis un Andrejs Lapoška.

Modris Staņislavskis 2011.gada 13.maijā Saldus novada Šķēdes pagasta Šķēdes centrā pirms VUGD ierašanās pamanīja upē avarējušu grimstošu automašīnu un nekavējoties metās ūdenī glābt tajā esošos cilvēkus. No automašīnas viņš izcēla 1981.gadā dzimušu sievieti un 2001.gadā dzimušu zēnu. Abi cietušie tika nodoti neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem.

Savukārt apsardzes firmas SIA "Jūra - SBE" maiņas vecākais Andrejs Lapoška 2011.gada 3.jūlijā, atrodoties darbā, pamanīja cilvēku, kurš slīka Rīgas autoostas kanālā. A.Lapoška ieleca ūdenī un izvilka slīkstošo krastā, bet pēc tam sniedza viņam pirmo palīdzību.

2011.gada septembrī apbalvotie

 

Iekšlietu ministra pienākumu izpildītājs, tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs (V) kopā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieku Oskaru Āboliņu trijām dažādu Rīgas skolu audzēknēm pasniedza Iekšlietu ministrijas (IeM) apbalvojuma zīmes par pašaizliedzību, vasaras brīvlaikā izglābjot Daugavā slīkstoša zēna dzīvību.

2011.gada 1.augustā Rīgā, starp Ķengaragu un Rumbulu, peldoties Daugavā, noslīka deviņus gadus vecs zēns, bet viņa 11 gadus veco draugu no nelaimes izglāba trīs pusaudzes.

Kā glābēji todien noskaidroja notikuma vietā, deviņus gadus vecais puika pēkšņi sācis slīkt, pieķēries savam vecākajam draugam un vilcis līdzi arī viņu. Slīcējus pamanījušas trīs aptuveni 13-14 gadus vecas meitenes, kuras nekavējoties steigušās palīgā. Divas pusaudzes piepeldējušas pie slīkstošajiem puikām un vienu no viņiem - 11 gadus veco zēnu - izvilkušas no ūdens, bet otru izglābt vairs nav bijis iespējams. Tikmēr trešā meitene no krasta zvanījusi uz 112 un izsaukusi glābējus.

2011.gada maijā apbalvotie

 

VUGD apbalvojumu "Par pašaizliedzību" saņēma Jelgavas Amatu vidusskolas audzēkņi Gatis Felsbergs un Artūrs Kairovs. Viņi, parādot drošsirdību un vīrišķību, 2011.gada 15.martā Jelgavā pašaizliedzīgi izglāba dzīvību Lielupes ledū ielūzušam vīrietim un viņa meitai.

2011.gada novembrī apbalvotie

 

IeM apbalvojuma zīmi "Par pašaizliedzību" saņēma divi Ogres daļas ugunsdzēsēji-glābēji - Edgars Graudiņš un Austris Gaņģis.

14.septembra vakarā īsi pirms plkst.11 gandrīz vienlaicīgi tika saņemti divi izsaukumi uz ugunsgrēkiem Ogres novadā. Tika pieņemts lēmums, ka uz katru notikuma vietu dodas pa vienam ugunsdzēsēju automobilim ar apakšvienību. Ierodoties notikuma vietā Dravnieku ielā, VUGD darbinieki konstatēja, ka deg divstāvu koka ēkas pirmais stāvs, visā ēkā ir liels sadūmojums, bet cilvēki nespēj izkļūt no degošās mājas.

Graudiņš un Gaņģis pašaizliedzīgi devās glābt ēkā esošos cilvēkus. Tā kā palīdzība bija nepieciešama daudziem ugunsnelaimē nonākušajiem, glābšanā tika iesaistītas arī divas Ogres Pašvaldības policijas ekipāžas. Šajā ugunsgrēkā tika izglābti pieci cilvēki.

Ar IeM apbalvojumu „Par pašaizliedzību” apbalvos virsseržantu Sergeju Parfjonovu, VUGD Latgales reģiona brigādes Daugavpils 2.daļas ugunsdzēsēju glābēju, kurš 18.janvārī, no darba brīvajā laikā, brauca gar Daugavu, pamanīja ledū ielūzušu makšķernieku. Viņš nekavējoties metās ledainajā ūdenī un, aizpeldot aptuveni 15 metrus no krasta, satvēra, un peldus izvilka krastā makšķernieku.

2012.gada maijā apbalvotie

Apbalvojumu saņēma VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 2.daļas nodaļas komandieris seržants Edgars Maksis. Viņš pagājušā gada 6.martā no degošas mājas Vēja ielā iznesa trīs cilvēkus, tajā skaitā vienu bērnu. 5.maijā ugunsgrēkā Mārupes ielā atrada un iznesa no degošās mājas 63 gadus vecu vīrieti. Savukārt, 25.maijā, pateicoties viņam, ugunsgrēkā Ziepju ielā tika izglābta sieviete invalīde. Šā gada 2.februārī Jelgavas ielā viņš iekļuva degošajā dzīvoklī, kur atrada un pa logu izcēla 65 gadus vecu sievieti.

Apbalvojums tika pasniegts arī uzņēmējam Andrim Āboliņam, kurš šā gada 27.martā Mārupes novadā pamanīja ceļu satiksmes negadījumu – ar ūdeni pilnā grāvī bija apgāzusies automašīna. A.Āboliņš metās ūdenī un no automašīnas izvilka 50 gadus vecu sievieti.

Savukārt, 5.aprīlī, kad Sergejs Timofejevs, Viktorija Fomenko un Vita Mokovozova ar bērniem pastaigājās gar ezeru, V. Mokovozova pamanīja, ka Velnezerā kāds slīkst. Pieskrienot tuvāk viņi redzēja, ka tā ir maza meitenīte. S.Timofejevs metās ūdenī, satvēra bērnu, bet V.Fomenko pa plāno ledu bija pierāpojusi tuvāk un palīdzēja abiem izkļūt krastā. S.Timofejevam un V.Fomenko pasniedza apbalvojumu „Par pašaizliedzību”, bet V.Mokovozovai – IeM Pateicību.

2012.gada novembrī apbalvotie

Apbalvojumu saņēma Sandis Blūms. Šī gada 22.aprīlī Jelgavas novada Lielplatones pagastā Tīsos, ceļa Bauska – Dobele 36 kilometrā notika autoavārija -  automašīna „Ford Probe” no tilta iekrita Platones upē. Automašīnā atradās divi jaunieši, viens no viņiem izkļuva laukā, bet otrs, Aigars Kūlītis, palika slīkstošās automašīnas salonā bezsamaņas stāvoklī. Garām notikuma vietai brauca Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jelgavas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektors kapteinis Sandis Blūms. Viņš pamanīja cilvēku, kurš sauca pēc palīdzības. Sandis Blūms izsauca neatliekamo medicīnisko palīdzību un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, tad ieleca upē un no slīkstošas automašīnas caur blakussēdētāja durvīm, kuras bija vaļā, izvilka Aigaru krastā.

Apbalvots tika Igors Koltunovs. Sava dienesta laikā Igors Koltunovs vairākkārt glābis cilvēkus. VUGD 22.jūlijā, saņēma informāciju, ka kāds vīrietis uzkāpis Vanšu tilta vantīs. Ierodoties notikuma vietā tika konstatēts, ka vīrietis atrodas vantīs un turpina ceļu augšup. Koltunovs uzlauza tilta balsta dzelzs durvis un pilnā aizsargtērpa ekipējumā uzkāpa pa vertikālām, iekšējām kāpnēm uz tilta augšu. Vīrietis atradās vantīs apmēram 4-5 metru attālumā no augšas. Glābējs uzsāka sarunu ar vīrieti, kurš vēlējās nolēkt lejā. Sarunas ilga vairāk par divām stundām. Koltunovam spēja pārliecināt vīrieti nenolēkt. I.Koltunovs nolaida glābšanas virvi ar cilpu, ko bija paņēmis līdzi, vīrietim un tas tika uzvilkts tilta augšienē, drošībā, un nodots Valsts policijas darbiniekiem.

Apbalvojumu saņēma Verners Putniņš. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona brigādes Cēsu daļā, 2012.gada 25.jūlijā tika saņemta informācija, ka Ungura ezerā  apmēram 400 m no krasta apgāzusies laiva ar četriem jauniešiem. Uz notikuma vietu steidzās Cēsu daļas auto cisterna ar laivas piekabi. Tikmēr tuvumā dzīvojošais Verners Putniņš sadzirdējis palīgā saucienus, nekavējoties, ar savu krastā stāvošo laivu, aizairēja līdz slīkstošajiem vīriešiem. Riskējot ar savu dzīvību, nebaidoties par sekām, viņš trīs vīriešus uzņēma savā laivā. Tā kā laiva nebija pietiekoši liela, lai uzņemtu visus cietušos, tad viens no vīriešiem turējās pie laivas borta. Kad glābēji ieradās notikuma vietā, viņi visus veiksmīgi nogādāja krastā.

2013.gada maijā apbalvotie

 

Modris Karlsons

Liepājā 2.februārī kopmītņu tipa ēkā bija izcēlies ugunsgrēks un bija stiprs sadūmojums. Vienā no piektā stāva dzīvokļiem Modris atrada četrus un sešus gadus vecus bērnus. Pēc divu nogādāšanas drošībā, viņš turpināja pārmeklēt telpas. Tika atrasti vēl septiņus gadus un astoņus gadus veci bērni. Pateicoties Modra operatīvai un pārdomātai rīcībai tika izglābti četri bērni.

Ivo Dovgāns

Aizvadītā gada 25.novembrī tika saņemta informācija, ka Alūksnes novada Ziemeru pagastā, veicot zemes rakšanas darbus ir radies zemes nogruvums un tranšejā ir aprakts cilvēks. Cietušais bija bez samaņas. Līdz brīdim kamēr ieradās mediķi Ivo Dovgāns veica cietušā elpceļu atbrīvošanu un netiešo sirds masāžu, kā rezultātā izdevās atjaunot sirds darbību.

Ainars Upenieks

Ainara Upenieka dienests sākās 1996.gadā. Kopās tā laika daudzi cilvēki ir pateicīgi viņam par dzīvības glābšanu. Pēdējais gadījums notika 12.februārī , kad ,vadot elpošanai nepiemērotā vidē ekipētu grupu, atrada un iznesa no sadūmotā dzīvokļa sievieti un vīrieti.

Jānis Pomaskovs

Amatas novada Drabešu pagasta „Meijermuižā- 1”  divstāvu daudzdzīvokļu mājā 8.februārī izcēlās ugunsgrēks. Dzīvoklī bez vecāku uzraudzības bija atstāti divi mazgadīgi bērni: divus gadus vecais Roberts un piecgadīgā Dita Arnita.Jānis Pomaskovs iekļuva dzīvoklī un no liesmām iznesa abus bērnus. Glābjot bērnus, Jānis Pomaskovs guva rokas traumu.

Sergejs Pupkovs

11.decembrī,  Lielupē makšķerējos Sergejs Pupkovs izdzirdēja palīgā saucienus. Cilvēks bija ielūzis ledū. Cietušajam viņš pameta trosi, kaut gan izvilkt ārā neizdevās, tomēr vīrietis tika noturēts virs ūdens līdz ieradās glābēji.

2014.gada maijā apbalvotie

 

Jēkabs Ludvigs Kalmanis 

2014.gada 13.martā Talsu Valsts ģimnāzijas 7.klases skolnieks Jēkabs ar draugu gāja uz mūzikas skolu un dzirdēja, ka kāds klasesbiedrs sauc palīgā. Jēkabs redzēja, ka dīķī, kuru klāja ledus, ielūzis mazs puika, un saprata, ka jārīkojas ātri. Viņa galva jau bija zem ūdens, un varēja redzēt, ka viņš neprot peldēt. Jēkabs skrienot jau bija paspējis nomest mēteli, un novilka arī apavus, jo saprata, ka nāksies mesties iekšā ūdenī. Mazo 3.klases skolnieku izdevās veiksmīgi izglābt. Tiekot ārā no ūdens uz vietas jau bija ieradušies glābēji un mediķi, kas sniedza palīdzību.

Aivars Fībigs

2014.gada 28. janvārī VUGD tika saņemta informācija, ka Kandavas novada Zantē, Skolas ielā, no trīsstāvu dzīvojamās mājas 3. stāva loga nāk dūmi. Ierodoties notikuma vietā, glābēji konstatēja, ka divistabu dzīvoklī deg sadzīves mantas 20 m² platībā. Pirms ugunsdzēsēju ierašanās 2. stāva kaimiņš – Zantes Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vadītājs Aivars Fībigs – no degošā un piedūmotā dzīvokļa izglāba 63 gadus veco dzīvokļa saimnieku. 

Par varonīgu, drošsirdīgu un pašaizliedzīgu rīcību, veicot glābšanas darbus lielveikalā "Maxima" Rīgā, Priedaines ielā 20, 2013.gada 21.novembrī apbalvoti:

1. majors Andrejs Vasiļevskis, VUGD Rīgas reģiona pārvaldes (RRP) priekšnieks,

2. majors Mareks Silovs, VUGD RRP priekšnieka vietnieks,

3. majors Juris Blūzmanis, VUGD RRP Dienesta nodaļas vecākais inspektors,

4. majors Vitālijs Zaharovs, Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas (UCAK) Ugunsdrošības un civilās aizsardzības katedras docents,

5. kapteinis Aleksandrs Karatajevs, VUGD RRP 3.daļas inspsektors dežurants (vada komandieris),

6. kapteinis Aleksandrs Vetuhs, VUGD RRP 2.daļas komandieris,

7. kapteinis Raitis Krievs, VUGD RRP 1.daļas inspektors dežurants (vada komandieris),

8. kapteinis Valdis Dzērve, VUGD RRP 4.daļas komandieris,

9. kapteinis Zahars Vorobjovs, VUGD RRP 1.daļas komandieris,

10. virsleitnants Ingars Avens, VUGD RRP 8.daļas inspektors dežurants (vada komandieris),

11. virsseržants Fjodors Sidorenko, VUGD RRP 3.daļas ugunsdzēsējs glābējs,

12. seržants Mārtiņš Leidums, VUGD RRP 6.daļas nodaļas komandieris,

13. seržants Mihails Hohlovs, VUGD RRP 6.daļas vada komandiera vietnieks, 

14. kaprālis Roberts Sardarjans, VUGD RRP 1.daļas ugunsdzēsējs glābējs,

15. kaprālis Nauris Ivanovs, VUGD RRP 1.daļas ugunsdzēsējs glābējs,

16. kaprālis Kaspars Kriņickis, VUGD RRP 1.daļas ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs),

17. kaprālis Andrejs Vilks, VUGD RRP 3.daļas ugunsdzēsējs glābējs,

18. Ēriks Stankēvičs, UCAK Ugunsdzēsības un glābšanas darbu katedras docents,

19. Armands Mutuls, UCAK Ugunsdzēsības un glābšanas darbu katedras lektors,

20. pulkvežleitnants Oskars Āboliņš, VUGD priekšnieks.

 

2014.gada novembrī apbalvotie

 

VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 1.daļas nodaļas komandieris Egons Kokorevičs un ugunsdzēsējs glābējs Aleksandrs Krauklis

24.oktobrī devās uz ugunsgrēku Rīgā, Jēkabpils ielā. Divstāvu koka ēkas pirmajā stāvā ar atklātu liesmu dega dzīvoklis, koridors un kāpņu telpa, taču nebija zināms, vai dzīvoklī vēl neatrodas kāds cilvēks. Egons Kokorevičs un Aleksandrs Krauklis drosmīgi devās iekšā degošajā dzīvoklī un starp gultām un sadzīves mantām atrada uz zemes gulošu cilvēku un steidzās caur vienīgo izeju - logu nogādāt viņu mediķiem. Izkļūstot ārpusē pirmais, Egons Kokorevičs palīdzēja no ārpuses un A.Krauklis no dzīvokļa iekšpuses izcēla cilvēku un nodeva mediķiem, kas diemžēl konstatēja šī cilvēka nāvi.Tikmēr A.Krauklim vajadzēja izkļūt no dzīvokļa, kas jau bija pārvērties liesmojošā katlā. E.Kokorevičs steidzās viņam  palīgā, ātri izvilka caur logu no degošā dzīvokļa un nodeva pie mediķiem. A.Krauklis, glābjot citu cilvēku, bija pašaizliedzīgi riskējis ar savu veselību, tādējādi gūstot ķermeņa apdegumus, savukārt kolēģa zibenīgā rīcība izglāba paša glābēja dzīvību.

Ainārs Bormeisters un Zemessardzes 17.pretgaisa aizsardzības bataljona tehniķis dižkareivis Kaspars Garsils

26.septembrī Mārupes novadā, redzot, ka noticis ceļu satiksmes negadījums un no avarējušās automašīnas pārsega nāk dūmi un parādās liesmas, nekavējoties zvanīja 112. Ņemot vērā situācijas bīstamību, bija nepieciešama steidzama rīcība, jo automašīnā cietušo cilvēku dzīvības bija apdraudētas. Abi vīrieši, nekavējoties ne mirkli, no automašīnas izglāba divus cietušos pasažierus. Tostarp sievietei, kura bija bezsamaņā un neizrādīja dzīvības pazīmes, ātri un efektīvi sniedza pirmo palīdzību.

Deniss Grigorjevs

Atpūšoties pie Gaujas upes, pamanīja upē slīkstošu cilvēku un metās viņam palīgā. Riskējot ar savu dzīvību ūdenī D.Grigorjevs cietušo nogādāja uz saliņas 10 metrus no krasta. Cietušais bija bezsamaņā, tādēļ nekavējoties tika veikti atdzīvināšanas pasākumi un ilgstoši turpinot netiešo sirds masāžu cietušais atguva samaņu. VUGD VRB Valmieras daļas glābēji ieradās notikuma vietā un cietušo ar laivas palīdzību nogādāja krastā un nodeva Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādei.

Voldemārs Grundāns

1.jūnijā netālu no Platones upes tilta Jelgavā atradās savā automašīnā un gaidīja paziņu. Pēkšņi pie automašīnas pieskrēja skolniec Lelde Seņkoviča, kas satraukti stāstīja, ka upē slīkst mazi bērni, vienu no tiem meitene izglāba, bet pašas spēkiem otru zēnu viņa izglābt nevar. To dzirdēdams, vīrietis nedomājot steidzās palīgā, lai izglābtu slīkstošo bērnu, kas tikko pazudis zem ūdens. Voldemāram Grundānam veiksmīgi izdevās izvilkt no ūdens mazo četrgadnieku, taču puisēns bija bez dzīvības pazīmēm. Nekavējoties ne mirkli, Voldemārs sniedza puisēnam pirmo palīdzību, noturot dzīvības pazīmes līdz ieradās Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde.

Gints Švecovs

Ieraugot, ka Ventspilī, Priežu ielā, deg kaimiņa māja, un zinot, ka tur vēl var atrasties cilvēks, kuram ir grūtības pārvietoties, nekavējoties steidzās palīgā. Gints Švecovs, riskējot ar savu dzīvību, iekļuva degošajā un piedūmotajā mājā, kur vienā no istabām ieraudzīja uz grīdas guļošu bezspēcīgu cilvēku. Ar saviem spēkiem Gints Švecovs pats izvilka cietušo ārā no liesmām un nodeva viņu Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes darbiniekiem.